NUKAT (Narodowy Uniwersalny KATalog)

From Wiki PL - Biblioteka AIK
Jump to navigation Jump to search

Opis

NUKAT (Narodowy Uniwersalny KATalog) jest katalogiem centralnym zbiorów wybranych polskich bibliotek naukowych i akademickich.

Zawiera informacje bibliograficzne o bieżących nabytkach bibliotek (od roku 2002) a także o publikacjach starszych (te dane są wprowadzane sukcesywnie w miarę możliwości konkretnej biblioteki - każda jednak informuje na swoich stronach www, od którego roku ma wprowadzone dane do katalogu on-line).

Daje możliwość wyszukiwania informacji przy użyciu kilku indeksów oraz formułowania zapytań złożonych.

Na końcu każdego opisu dokumentu wyszukanego w katalogu znajduje się lista bibliotek (wg nazw województw) posiadających dany dokument - kliknięcie w nazwę biblioteki pozwala sprawdzić dostępność publikacji w konkretnej bibliotece.

Warto wiedzieć

  • że w wielu bibliotekach karty katalogowe starszych zbiorów zostały zeskanowane i też można je przeszukiwać. Stąd, jeśli w katalogu on-line nie znajdziemy poszukiwanej pozycji, warto poszukać odnośnika do "katalogu zeskanowanego" (nota bene gdy opis bibliograficzny dokumentu trafia do katalogu komputerowego, skan karty katalogowej jest usuwany).
  • Warto wiedzieć także, że wiele bibliotek oferuje usługi skanowania i przesyłania zamówionych fragmentów książek czy artykułów z czasopism na e-mail - informacje o tym są zawarte bezpośrednio w opisie bibliograficznym dokumentu lub trzeba je odnaleźć na stronie głównej biblioteki (zazwyczaj w zakładce: Usługi - tam też podane są szczegółowe zasady, stosowne formularze i cennik)

Dostęp

Kiedy warto skorzystać?

  • przygotowując zestawienie bibliograficzne książek na określony temat, określonego autora i in.,
  • poszukując lokalizacji publikacji niedostępnej w naszej Bibliotece

Zobacz też