Polski Słownik Biograficzny (PSB)

From Wiki PL - Biblioteka AIK
Jump to navigation Jump to search

Opis

Polski Słownik Biograficzny (PSB) ukazuje się w Krakowie od roku 1935 (z przerwą w latach okupacji hitlerowskiej i okresu stalinowskiego). Orientacyjny termin ukończenia PSB to rok 2030.

Obecnie obejmuje ponad 26 tysięcy życiorysów Polaków i obcokrajowców działających w Polsce, począwszy od Popiela i Piasta, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, skończywszy na osobach zmarłych w roku 2000.

W Polskim Słowniku Biograficznym znajdują się, ułożone w porządku alfabetycznym, życiorysy królów, książąt, polityków, wodzów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, ludzi teatru i filmu, uczonych, sportowców, duchownych i świętych, postaci pierwszoplanowych, mniej znanych, a czasem zupełnie zapomnianych.

Autorami haseł PSB są najwybitniejsi specjaliści z kraju i zagranicy (ogółem ok. 4,5 tysiąca osób), niejednokrotnie poświęcający danej postaci wiele lat swych badań i zaopatrujący opracowany przez siebie życiorys w bogatą dokumentację źródłową.

Polski Słownik Biograficzny jest najpoważniejszym osiągnięciem polskiej humanistyki XX i XXI wieku, a także stanowi jedno z najwybitniejszych wydawnictw biograficznych w świecie.

Dostęp

W 2014 r. uruchomiono Internetowy Polski Słownik Biograficzny.

Kiedy warto skorzystać?

  • poszukując biografii oraz bibliografii osobowych Polaków działających w Polsce

Zobacz też