Europeana

From Wiki PL - Biblioteka AIK
Jump to navigation Jump to search
Europeana - logo

Opis

Europeana to europejska biblioteka cyfrowa powstała z inicjatywy Komisji Europejskiej. Stanowi wspólną platformę udostępniającą zbiory bibliotek, archiwów i muzeów Europy. Ma na celu upowszechnianie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w Internecie.

Europeana (podobnie jak FBC w przypadku polskich bibliotek cyfrowych) to wspólny punkt dostępu, który umożliwia użytkownikom dotarcie do dzieł kultury w postaci cyfrowej, udostępnionych przez uznane instytucje kulturalne Unii Europejskiej (ok. 3 000 instytucji).

Obecnie Europeanę tworzy ponad 50 milionów dokumentów (książki, czasopisma, filmy, audycje telewizyjne, mapy, obrazy, fotografie i in.).

Portal pozwala m.in. na:

  • wyszukiwanie w wielu językach (w tym po polsku),
  • założenie własnego konta (Moja Europeana), co umożliwia zapamiętywanie historii wyszukiwania, dodawanie do obiektów własnych tagów i in.

Warto zapisać się na comiesięczny newsletter (eNews) , który w atrakcyjnej formie prezentuje nowe obiekty w Europeanie, nowe możliwości techniczne, a także przygotowuje ciekawe zestawienia snute wokół wybranego tematu, a wiążące ze sobą dokumenty Europeany (na razie newsletter dostępny jest tylko w języku angielskim).

Dostęp

Więcej

Zobacz też