ORCID (Open Researcher and Contributor ID)

From Wiki PL - Biblioteka AIK
Jump to navigation Jump to search

Opis

System identyfikacji autorów ORCID to międzynarodowa, otwarta inicjatywa, która zapewnia komunikację naukową poprzez opracowanie i utrzymanie rejestru unikalnych identyfikatorów dla naukowców bez względu na dyscyplinę nauki. Przestrzega zasad prywatności stosując mechanizmy zabezpieczenia i ochrony danych wprowadzonych do systemu. Nie służy identyfikacji na potrzeby jednej bazy (por. ResearcherID), ale ma być standardem używanym w całej światowej nauce.

ORCID powstał z inicjatywy przedstawicieli środowisk naukowych (Harvard University, Cornell University) i wydawców (Wiley-Blackwell, Thomson Reuters, Elsevier, Nature), którzy zaczęli używać ORCID-u jako identyfikatora umożliwiającego logowanie do swoich systemów (jako autor czy recenzent) oraz zaczęli identyfikować autora w danej publikacji poprzez ORCID (przy nazwisku autora widzimy charakterystyczne "zielone logo ORCID", które jest linkiem do profilu autora), co bywa bardzo przydatne.

ORCID pomógł w rozwiązaniu problemu identyfikacji autorów badań naukowych w przypadku bardzo popularnych, powtarzających się nazwisk, czy osób stosujących różne formy zapisu nazwiska oraz identyfikacji publikacji osób publikujących w podobnych dziedzinach, powiązania w jeden rekord prac jednego autora bez względu na zmianę afiliacji.

ORCID jest bezpłatny i mogą z niego korzystać:

  • osoby indywidualne, które mogą zarządzać swoim kontem, uzupełniać je i przeszukiwać pozostałe rekordy,
  • instytucje, które mogą aktualizować dane i rejestrować swoich pracowników i studentów.

Numer identyfikacyjny ORCID składa się z 16 cyfr podzielonych na 4 części zapisanych w formie HTTP URI (np. http://orcid.org/0000-0002-5321-9060). Nie zawiera on informacji semantycznych takich jak rok rejestracji użytkownika (jak w przypadku np. Researcher ID) czy kod kraju, z którego pochodzi badacz.

Poza krótkim opisem naukowca (biografia, słowa kluczowe, strona internetowa autora lub instytucji, identyfikatory w innych systemach), widzimy też wykaz jego publikacji, projektów i grantów. Prace te powinny być przypisywane do profilu automatycznie: z ORCID-em można połączyć własne proflie założone w Scopusie (ScopusID) oraz w WoS (ResearcherID), aby umożliwić automatyczną wymianę danych, tworząc spójną całość.

Rejestracja

Jak zarejestrować się w ORCID i otrzymać swój unikalny numer?

Na stronie Register for an ORCID iD:

  • wypełniamy wskazane pola: podajemy swoje podstawowe dane (imię i nazwisko, adres e-mailowy); tworzymy hasło; określamy, czy dostęp do publikacji, które wprowadzimy, ma być publiczny, ograniczony do wskazanych osób czy ograniczony tylko do właściciela profilu,
  • po otrzymaniu maila potwierdzającego naszą tożsamość możemy przejść do edycji profilu (instytucję/instytucje, do której afiliujemy swoje prace),
  • następnie należy wejść na swój profil w bazie Scopus oraz ResearcherID i połączyć je z profilem ORCID

Więcej

  • pomoc dla użytkowników w języku angielskim: [ html ]
  • informacje w języku polskim: [ html ]
  • profile (tylko publiczne) pracowników AIK w ORCID [ png ]

Dostęp

Zobacz też: